خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

TOZIHAT TOZIHAT

توجه : پرداخت فعلا فقط از طریق کارت به کارت است !!!


شماره 24 ساعت ما : 1056 464 0990

اطلاعیه : با توجه به افزایش نرخ ارز و متعاقب آن افزایش تعرفه های پشتیبانی و نگهداری سایت و پهنای باند ،، تا اطلاع ثانوی آگهی رایگان نمی پذیریم و حداکثر زمان تایید آگهی ها 6 ساعت می باشد .. لازم به ذکر است عزیزانی که برای درج آگهی در این سایت هزینه کرده و می کنند به خوبی تفاوتها را می فهمند زیرا سه روز بعد در صفحه اول گوگل خواهند بود

ابزار هدایت به بالای صفحه

تجربه‌ی نزدیک به مرگ « به انگلیسی (near-death experience NDE)

مطالب خواندنی ۱۳۹۴-۰۹-۲۷

تجربه‌ای فردی است، مرتبط با مرگ قریب‌الوقوع، که احساساتی نظیر جدا شدن از بدن، معلق بودن در هوا و دور شدن از زمین، آرامش در سراسر بدن، گرما، امنیت و مشاهده‌ی نوری درخشان را در بر می‌گیرد. در آمریکای بین ۳۸ تا ۵۰ درصد از افرادی که تا نزدیکی حالت مرگ بالینی Clinical Death پیش رفتند این تجربه را بازگو کردند.

بسیاری از تجارب نزدیک به مرگ می‌توانند ناشی از تلاش مغز برای ایجاد احساسات و ادراکات عجیب در لحظات وقایع تکان دهنده باشند. به گفته‌ی دکتر وات از دانشگاه ادینبرو: «تحقیقات ما نشان می‌دهد بسیاری از کسانی که تجربه‌ی نزدیک به مرگ داشته‌اند حقیقتا با خطر مرگ مواجه نبوده‌اند، با این‌حال آن‌ها گمان می‌کردند که درحال مرگند. » شواهد علمی نشان می‌دهند که تمامی جنبه‌های تجربه‌ی نزدیک به مرگ منشا عصبی- فیزیولوزیکی یا روان‌شناختی دارند.

حس خروج از بدن و شناور بودن

این یکی از پرتکرارترین مورد‌های گزارش شده در مورد تجربه نزدیک آگاهی به مرگ است. اما پژوهشگران معتقدند این احساس تنها به تجربه نزدیک به مرگ محدود نمی‌شود. وضعیتی وجود دارد به نام «کوتارد» Cotard یا سندرم جنازه ی متحرک، که فرد مبتلا باور دارد که مرده است. این حالت معمولا پس از ضربه‌ی عاطفی شدید یا در بیماری تیفوئید مشاهده شده است. حس خروج از بدن و شناور بودن بالای سر خود نیز مکررا گزارش شده است. اما محققان سوییسی دریافته‌اند که چنین تجربه‌ای می‌تواند به طور ساختگی با تحریک بخش ادراک و آگاهی در سمت راست مغز ایجاد شود.

تونل نور

«تونل نور» احساس دیگری که در رابطه با تجربه نزدیک به مرگ بیان می‌شود، نیز می‌تواند در شرایط ویژه ایجاد شود. خلبان‌هایی که تحت فشار نیروی گرانش G-force پرواز می‌کنند، گاهی دچار «سنکوپ ناشی از فشار خون بالا» hypertensive syncope می‌شوند که می‌تواند منجر به ادراکی مشابه تونل نور و یا حتی از دست دادن دید مرکزی تا ۸ ثانیه شود و نور انتهای تونل ممکن است ناشی از کمبود خون و اکسیژن دریافتی در چشم باشد.

حس شادی و رضایت

حس شادی و شعف نیز می‌تواند ناشی از آزادسازی هورمون نورادرنالین noradrenaline توسط مغز میانی باشد، که در حالت توهم یا تجربه نزدیک به مرگ ایجاد می‌شود. دکتر سام پرنیا سرپرست تحقیقات احیا در دانشگاه استیت نیویورک و نویسنده کتاب «وقتی می‌میریم چه می شود؟»، می‌گوید: «هر تجربه‌ای، چه نزدیک به مرگ یا افسردگی، شادی و یا عشق در مغز اتفاق می‌افتد؛ در واقع بسیاری از تجارب بخش‌های مشترکی از مغز را به کار می‌گیرند، بنابراین عجیب نیست که بتوان آن‌ها را بازتولید نمود. کشف این بخش‌ها یا بازتولید آن‌ها به معنای غیر‌ واقعی و موهومی بودن تجارب نیست. همان طور که ما عشق و شادی و افسردگی را غیر واقعی و موهومی نمی‌دانیم. گذشته از این بسیاری از مردم مکررا ادعا کرده‌اند که وقایع در حال وقوع در اطراف خود را در هنگام مرگ و عدم فعالیت مغزی دیده‌اند، و این مورد را نمی‌توان با تغییرات مغزی در حالی که خاموش و مرده است توضیح داد.»

با این حال آخرین پژوهش‌های صورت گرفته در مورد این پدیده از یافته‌های جدیدی خبر می‌دهند. دانشمندان معتقدند جریان ناگهانی فعالیت الکتریکی در مغز ممکن است موجب تجربه‌ی روشن و واضحی شود که توسط نجات‌یافتگان از مرگ شرح داده می شود. مطالعه انجام شده بر روی موش‌های در حال مرگ سطوح بالایی از امواج الکتریکی مغز را در لحظه‌ی مرگشان کشف کرده است. محققان امریکایی اظهار داشتند که این پدیده می‌تواند در انسان سطح هشیاری را به اوج برساند. دکتر جیمو برجیگین از دانشگاه میشیگان محقق اصلی این پژوهش گفته است: «بسیاری از مردم گمان می‌کنند مغز پس از مرگ بالینی غیر‌فعال می شود یا به حداقل میزان فعالیت می‌رسد، با عملکردی کمتر از حالت بیداری، و ما اثبات کردیم که وضعیت قطعا اینگونه نیست. برعکس؛ مغز در طول فرایند مرگ بسیار فعال‌تر از حالت بیداری است.»

با همه این حرفها همیشه مرگ بزرگترین اسرار عالم بوده و هست و کسی نمی تواند از پس پرده سخنی بگوید و فقط خدا می داند و بس .

تبلیغات

TOZIHAT
TOZIHAT TOZIHAT

ارسال نظر

«آلزایمر» داستانی واقعی از یک دوست شیرازی آموزش کیک انار واسه شب یلدا ارادت استاد فرشچیان به اهل بیت ازکفر من تا دین تو ، راهی به جز تردید نیست ! افاق عجیب در پروازخارجی اوباما دستور لغو تحریم‌های ایران را صادر کرد اگه يه روزي فرزندي داشته باشم این دو آقا برادر نیستند و نسبتی هم ندارند بادکنک با این که تمام زندگیش بسته به یه نخ اما بازم توی هوا میرقصه با رعایت این 42 نکته کلیدی فرزندانی قوی تربیت کنید با گیاهان خودمان را درمان کنیم ترویج فرهنگ احسان و نیکوکاری در ساندویچی تصادف باران کوثری سر صحنه فیلمبرداری تصاویری زیبا از پذیرایی و سرو غذا در خطو هوایی مختلف جدول مقایسه "توان نظامی "کشور عزیزمان ایران با پادشاهی عربستان سعودی حمام رفتن زمان ما « دهه شصتی ها» خواص چندین گیاه دارویی دو همزاد بصورت تصادفی در یک هواپیما دویار مهربانی یک ساندویچ فروشی دیوار مهربانی در ساندویچی سه نکته ارزنده از کنفوسیوس شتر دیدی ندیدی شعری زیبا وصف ستم و مدارای دنیا با مردمانش شكسپيرميگه: شکسپیر چی میگه ؟ ضرب المثل « شتر دیدی ندیدی ! » از کجا آمده ؟ ضررهای WiFi طرز تهیه کیک انار مخصوص شب چله طنز حموم دهه شصتی ها فرق داروی "ایبوپروفن" و " ژلوفن" چیست ؟ قدر هدایا رابیشتر بدانیم قصه شیرین یک ضرب المثل لعنت به شوهر بیچاره هنگام رمی جمرات حج مضرات وای فای مطلبی خواندنی ؛ تربیتی ؛ در خور تآمل مطلبی در خور تآمل از دکتر کاتوزیان مقر موشکی سپاه اسلام در دل کوه موجود "جن مانند" در کنار کودک موجودی ترسناک هدیه انتقال محبت و مهربانی است هدیه هر چند کوچک با ارزش است وای فای با بدن ما چه می کند؟ وای فایه بد !!! گاهی نمی شود که نمی شود که نمی شود یک اتفاق مهیج در هواپیما

محبوب ترین آگهی ها

مطالب خواندنی که شاید خوشتون بیاد

اعضا گرامی آگهی یاب با تخفیف ویژه این صفحه با 50 تومان میتونید برای 45 روز آگهی تونو ویژه کنید !! کافیه روی تصویر زیر کلیک کنید . در صفحه پرداخت در قسمت توضیحات خرید بنویسید "برای آگهی ویژه 45 روزه" TOZIHAT